Lek. wet Olga Siemasz-Gutt
Klinika Weterynaryjna Bemowo
Co jest najczęstszą przyczyną otyłości zwierząt domowych?
Przede wszystkim to, że nasze zwierzęta jedzą za dużo i podajemy im niewłaściwe jedzenie. Po pierwsze zalecamy karmić zwierzęta gotową karmą, ponieważ nie jesteśmy w stanie w warunkach domowych zapewnić im zbilansowanego pożywienia, bogatego w te witaminy, które są im potrzebne. Na każdym opakowaniu karmy, możemy znaleźć informację o jej kaloryczności i o porcji, jaka powinna być podawana na każdy kilogram masy zwierzęcia. Jeśli będziemy się trzymać tych zaleceń nasze zwierzę nie przytyje. Niestety często ulegamy naszym pupilom i je podkarmiamy. A największym błędem, jaki możemy popełnić, jest dawanie im przyprawionego jedzenia ludzkiego, czy słodyczy, których pies czy kot nigdy nie powinien jeść.
Jakie choroby związane są z otyłością wśród kotów i psów?
Pomijając liczne problemy ortopedyczne spowodowane nadmiernym obciążeniem kośćca, podobnie jak u ludzi, najczęściej rozwijającą się chorobą jest cukrzyca. Podstawą w jej leczeniu jest odpowiednia dieta. Psy z reguły łatwiej jest przestawić na odpowiednie żywienie i ich leczenie przebiega sprawniej. Natomiast sytuacja wygląda gorzej, jeżeli chodzi o koty, ponieważ są one w stanie dosłownie zagłodzić się na śmierć. Choroba jest dla nich szczególnie niebezpieczna – ponieważ kot musi jeść, szczególnie ten otyły. W przeciwnym razie bardzo szybko dochodzi do nieodwracalnego stłuszczenia wątroby, które pogarsza stan zwierzęcia oraz może prowadzić do szeregu innych komplikacji z ostrym zapaleniem trzustki na czele. Zatem jeżeli kot nie chce jeść tego, co powinien, ma jeść to, co chce. Trzeba jednak pamiętać, że w takim przypadku ustawienie odpowiedniego leczenia jest bardzo utrudnione.
Jakie inne błędy w żywieniu popełniają właściciele, które mogą mieć dla zwierząt poważne konsekwencje?
Ludzie często uznając, że skoro psy i koty są mięsożercami to powinny jeść mięso. Natomiast mało, kto zastanowi się, że taki wolno żyjący kotek zjadający myszkę nie wybiera sobie tylko mięśni, ale pochłania też wnętrzności, kości i skórę. Zwierzaki najczęściej są karmione piersią kurczaka lub indyka, czasem wołowiną. Niestety w takiej diecie mamy niewłaściwy stosunek wapnia do fosforu, co skutkuje żywieniową nadczynnością przytarczyc. W efekcie dochodzi do odwapnienia kości. Czasem się zdarza, że zwierzaki trafiają do lekarza z powodu kulawizny, ponieważ doszło już do patologicznego złamania. Obraz rentgenowski ze zdjęcia przedstawia młodego kota, który trafił do mnie z powodu zatwardzenia. Problem okazał się jak widać dużo poważniejszy, ponieważ kości wskutek odwapnienia stały się nadmiernie elastyczne i spowodowały (między innymi) najprawdopodobniej nadmierne zwężenie kanału miednicy i fizyczną niezdolność do oddania kału. Oczywiście kotek dostawał do jedzenia samo mięsko.
Innym przykładem złego żywienia są koty dokarmiane wątróbką. Spożywana w nadmiarze powoduje ona hiperwitaminozę A, która przejawia się nieodwracalnymi i często bolesnymi zmianami w układzie kostnym. Dlatego, wątróbkę powinnyśmy traktować jak przysmak i podawać ją, co najwyżej parę razy w miesiącu, chociaż jestem zwolennikiem podawania naszym pupilom tylko tych smakołyków, które są dla nich przeznaczone.