Skip to main content
Home » Zwierzaki » Jak możemy poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach?
Zwierzaki

Jak możemy poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach?

Jak możemy poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach?
Jak możemy poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że grozi nam epidemia złej jakości powietrza w biurach, domach, kawiarniach i salach konferencyjnych. Zawiera ono od 4 do 10, a niekiedy nawet 100 razy więcej toksycznych substancji niż powietrze na zewnątrz. Człowiek dorosły w stanie spoczynku oddycha ok. 15 razy na minutę, za każdym razem wprowadzając do płuc ok 0,5 litra powietrza. Tak więc w ciągu minuty pobieramy ok. 7,5 litra powietrza, a w ciągu doby nawet 10 500 litrów (czyli 10,5 m3). Tylko ok. 1/5 powietrza pobieranego stanowi tlen, reszta to inne składniki znajdujące się w powietrzu takie jak alergeny, roztocza, pleśń czy ozon, bardzo szkodliwe dla naszego układu oddechowego.

Na co dzień zwracamy głównie uwagę na jakość powietrza na zewnątrz, walcząc ze smogiem, spalinami i zanieczyszczeniami z fabryk, tymczasem według licznych badań to właśnie wpływ zanieczyszczonego powietrza w pomieszczeniach zamkniętych na organizm człowieka jest dużo bardziej szkodliwy.

Przyczyna tego faktu jest dosyć oczywista – około 90 proc. czasu w naszym życiu spędzamy w pomieszczeniach, mieszkaniach, domach, szkołach czy biurach. Nasz układ oddechowy codziennie narażony jest na kontakt z wieloma zanieczyszczeniami.

Swoje domy traktujemy jako bezpieczne, sprzątając i dbając o czystość. Jednak zanieczyszczenia powietrza nie da się uniknąć, a pełna sterylność jest niemożliwa do osiągnięcia. Ponadto bardzo często sami jesteśmy ich producentami. Tworzymy je nieświadomie paląc papierosy, stosując dezodoranty w aerozolach, lakiery do włosów, czy odświeżacze w spray’u. Stąd żyjemy pod jednym dachem z licznymi bakteriami, wirusami, grzybami, roztoczami, alergenami i pleśniami.

Co więcej nie są to współlokatorzy bezproblemowi. Wszechobecne alergeny, roztocza i pleśnie unoszą się, nawet w najczystszych domach, dostając się do nosa, krtani, oskrzeli, a nawet płuc wpływając w ogromny sposób na nasze zdrowie.

Wymienione zanieczyszczenia wdychane codziennie przez nasze organizmy przyczyniają się do powstawania wielu chorób układu oddechowego. Są wręcz zabójcze dla naszych płuc, przyczyniają się do powstania i rozwoju alergii, w tym alergicznego nieżytu nosa, powstania i zaostrzeń astmy, POCHP czy też raka płuc. Na reakcje na zanieczyszczenia są najbardziej narażone organizmy młode oraz osoby starsze, których wydolność jest niższa.

Ponadto osoby ze słabszą odpornością są zdecydowanie bardziej podatne na powstanie reakcji alergicznych oraz na rozwój infekcji wskutek wdychania szkodliwych substancji w pomieszczeniach.

W jaki zatem sposób możemy poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach?

Czy istnieje dom bezpieczny? Czy oprócz eliminacji objawów poprzez farmaceutyki jesteśmy w stanie walczyć u podstaw – czyli zminimalizować zanieczyszczenia w pomieszczeniach, w których przebywamy?

Stworzenie bezpiecznego środowiska w domu jest możliwe za pomocą oczyszczaczy powietrza. Urządzenia te potrafią w ponad 99 proc. wyeliminować zanieczyszczania z powietrza. Zniszczeniu ulegają: pleśń, alergeny, roztocza kurzu domowego, bakterie, wirusy, pyłki a także zapachy organiczne oraz dym tytoniowy.

Aby oczyszczacz powietrza spełniał swoją funkcje i w zauważalny sposób poprawiał jakość powietrza, a tym samym stan zdrowia domowników, należy „dopasować” go do pomieszczenia, w których będzie pracował. Określa to Wskaźnik Emisji Czystego Powietrza (CADR) mierzony w m³/h. Pokazuje on, ile czystego powietrza oczyszczacz emituje do pomieszczenia w ciągu 1 godziny. Ten wskaźnik umożliwia idealne dobranie urządzeń do powierzchni, na których ma działać. Rekomendowane jest jednak ustawienie oczyszczacza w pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywamy – zazwyczaj w sypialni. Z tego względu warto zdecydować się na oczyszczacz, który nie będzie nam przeszkadzał w czasie snu. Poziom emitowanego hałasu zależy od budowy urządzeń: najcichsze są te z filtrami elektrostatycznymi oraz z nowoczesnym systemem termodynamicznej sterylizacji – bezgłośne.

Współcześnie oczyszczacze powietrza stają się niezbędnym elementem każdego domu czy biura. Zapewniają czyste powietrze – pozbawione zanieczyszczeń chemicznych, biologicznych oraz pyłów i kurzu – najpopularniejszych alergenów. Oczyszczacze powietrza przyczyniają się do poprawy jakości powietrza, co wpływa na większy komfort użytkowników, zmniejszają także ryzyko infekcji (eliminują wirusy i bakterie) oraz zapobiegają zaostrzeniom chorobowym. Dzięki temu są idealne dla każdego, a w szczególności dla dzieci, osób starszych a także wszystkich chorych na alergię lub astmę.

Next article