Zwierzęta domowe towarzyszą ludziom od niepamiętnych czasów. Niegdyś spełniające głównie zadania użytkowe, jak: stróżowanie w przypadku psów, stopniowo coraz bardziej doceniane jako wierni towarzysze. Niejednokrotnie do schronisk trafiają zwierzęta po dramatycznych przeżyciach, porzucone, pozostawione same sobie na ulicy, odebrane podczas interwencji z powodu niehumanitarnego traktowania, podrzucone pod bramę w kartonie kocięta i szczenięta.
Dlaczego warto adoptować zwierzę? Dla całej radości jaką potrafią one wnieść w nasze życie, dla niesamowitego przywiązania, do którego chyba tylko zwierzęta są zdolne, dla bezwarunkowej miłości jaką okazują. Możesz wiele zyskać adoptując zwierzę, ale tylko jeśli jesteś w stanie traktować psa czy kota jak członka rodziny.
Jeżeli chcesz adoptować pieska lub kotka to po pierwsze przemyśl tę decyzję. Zastanów się czy dysponujesz warunkami odpowiednimi dla zwierzęcia, zapytaj o zdanie domowników. Pomyśl czy będzie mógł jechać z Tobą na wakacje i czy nie jest to tylko słomiany zapał, chwilowy kaprys i czy za kilka, albo nawet kilkanaście lat Twoje zwierzę będzie mogło nadal na Ciebie liczyć. Dopiero kiedy będziesz już pewien, że chcesz związać swój los z czworonożnym przyjacielem na dobre i złe udaj się do Schroniska, sprawdzając przedtem dokładnie godziny odwiedzin. Uzbrojony w tę wiedzę (i koniecznie dowód osobisty) możesz śmiało przekroczyć przez furtkę Schroniska i zgłosić się do Biura Adopcji celem określenia swoich oczekiwań.
Pamiętaj, że wybór zwierzęcia nie jest łatwą sprawą. Nawet jeżeli piesek urzeka swoją urodą, poświęć jeszcze chwilę na zastanowienie – czy nie jest za duży do twojego mieszkania, może potrzebuje dużej dawki ruchu, której nie będziesz w stanie mu zapewnić, albo należy do specyficznej rasy, której charakteru kompletnie nie znasz?
Do obowiązków właściciela psa lub kota należy również zapewnienie opieki weterynaryjnej, regularnych szczepień przeciwko chorobom zakaźnym, odpowiedniej karmy, regularnego odrobaczania oraz sprzątania po swoim pupilu podczas spacerów. Pamiętajmy o tym, że niektóre rasy psów i kotów wymagają regularnego czesania i pielęgnacji futra. Jeżeli koniecznie chcesz adoptować szczenię, nie zapominaj, że to do ciebie będzie należało jego wychowanie, a co za tym idzie jego zachowanie w przyszłości.
Adoptując szczenię lub kociątko musimy brać pod uwagę przeprowadzenie w przyszłości zabiegu kastracji lub sterylizacji w lecznicy weterynaryjnej. Dzięki temu zapobiegniemy niekontrolowanemu rozmnażaniu, które jest jedną z głównych przyczyn bezdomności zwierząt. Zwierzęta niewysterylizowane znaczą teren, w przypadku niewychodzących kotów zabieg trwale rozwiązuje problem. Trzeba pamiętać również o zapewnieniu odpowiedniej karmy dla kastratów. Jeżeli pies lub kot ma być przyjacielem rodziny, w której są małe dzieci, wybierajmy czworonoga szczególnie rozważnie, konsultując się z pracownikami schroniska, którzy znają temperament swoich podopiecznych.
Jeżeli jesteś pewien, że wybrane zwierzę jest odpowiednie dla ciebie, a ty jesteś odpowiednim opiekunem dla niego, po uprzednim sprawdzeniu możliwości adopcji, czeka cię wizyta u schroniskowego lekarza, w towarzystwie pracownika, który przyprowadzi wybranego przez nas psa lub kota. Lekarz przygotuje książeczkę szczepień, poinformuje cię o przebytych przez zwierzę chorobach, przekaże niezbędne zalecenia medyczne na najbliższą przyszłość i uwagi pomocne w aklimatyzacji w nowym domu. W czasie tej wizyty możesz również zapytać o wszystko co cię nurtuje. Wizytę adopcyjną kończysz w miejscu, w którym ją rozpocząłeś – w biurze adopcji, gdzie przedstawiona ci zostanie umowa i kwestionariusz do wypełnienia. Jeszcze jeden podpis i razem z nowym towarzyszem możesz wracać do domu – oczywiście długi spacer jest jak najbardziej wskazany.
Nie omijajmy schronisk, zastanawiając się nad włączeniem do naszego życia psa lub kota, czekają tam duże i małe zwierzaki stęsknione za towarzystwem swojego człowieka. Dzięki adopcji zmieniamy ich świat, zyskując wiernego przyjaciela, który odwdzięcza się bezwarunkową miłością.