Skip to main content
Home » Zdrowie dziecka » AZS to problem całej rodziny
Zdrowie dziecka

AZS to problem całej rodziny

Dr n. med. Katarzyna Poznańska-Kurowska

Specjalista dermatologii i wenerologii, ordynator Oddziału Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej WSS im. dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi

Nieustanny świąd i zmiany na skórze to powody, przez które atopowe zapalenie skóry nie jest tylko problemem dermatologicznym. Chorujące dzieci mają problemy z zasypianiem, częściej też doświadczają stanów depresyjnych. Jak można im pomóc?

Jakie są pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry (AZS) u dzieci i jak odróżnić je od innych problemów skórnych?

U najmłodszych dzieci mamy postać niemowlęcą AZS. Zmiany to najczęściej grudki wysiękowe. Pojawiają się między 3. miesiącem a 2. rokiem życia i są zlokalizowane na policzkach i wyprostnych częściach kończyn. Nie lokalizują się w okolicy pieluszkowej. Kolejna jest postać dziecięca: od 2. do 12. roku życia. Zmiany zlokalizowane są w dołach podkolanowych oraz łokciowych, mają charakter rumieniowy i grudkowy, ale pojawia się też pogrubienie skóry. Postać typowa dla młodzieży i osób dorosłych wiąże się ze zmianami w obrębie twarzy, powiek, szyi, a także na dłoniach. Charakterystyczne dla AZS jest to, że pacjenci pocierają swędzącą skórę. Ich paznokcie są przez to tak wypolerowane, że wyglądają jakby były polakierowane.

Jak atopowe zapalenie skóry może wpłynąć na samopoczucie dziecka i całej rodziny?

Świąd jest przewlekły i uporczywy. Dzieci są niespokojne w nocy, płaczliwe, mają problemy z koncentracją. Wpływa to też na funkcjonowanie całej rodziny. Pacjenci w każdym wieku częściej rozwijają też objawy depresji, ADHD i częściej też doświadczają smutku, niż ich zdrowi rówieśnicy. Dzieci wstydzą się zmian na skórze, krępują się rozebrać przed lekcją w-f.

Jakie są aktualne metody leczenia AZS u dzieci i kto powinien je wdrażać?

Leczeniem zajmuje się dermatolog, ale alergolog, pediatra, bądź lekarz rodzinny też nam pomoże. Podstawą w terapii AZS jest natłuszczanie, nawilżanie i odbudowywanie bariery naskórkowej za pomocą emolientów. W następnej kolejności mamy leczenie miejscowe przy użyciu glikokortykosteroidów i inhibiotorów kalcyneuryny, czasami sięgamy po fototerapię. Jeśli takie postepowanie nie pomaga, to możemy zastosować leki ogólnoustrojowe, w tym innowacyjne leki biologiczne. Leczymy nimi, po spełnieniu kryteriów włączenia, dorosłych i dzieci od 6. roku życia. Natomiast od nowego roku będzie już możliwość leczenia dzieci od 6. miesiąca życia.

Skąd rodzic może czerpać sprawdzone informacje na temat AZS?

Wiedza i świadomość pacjenta i jego rodziny to sprawa fundamentalna. Tę wiedzę warto czerpać przede wszystkim od lekarzy. Są też inicjatywy, takie jak szkoły atopii, czy kampanie edukacyjne. Jeśli jednak szukamy informacji w internecie, to sprawdzajmy, kto jest ich autorem – czy jest to lekarz.

Next article