Zabawa jest niezwykle ważnym aspektem w życiu każdego dziecka. Nie należy jej ograniczać, ponieważ stanowi kluczowy element w rozwoju na wielu płaszczyznach. Szczególnie, gdy w zabawę zaangażowana jest cała rodzina.
Magdalena Adler
Psycholożka, pedagożka i specjalistka psychoterapii dzieci i młodzieży, Katowicki Instytut Psychoterapii, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Chorzowie
Dlaczego tak ważne jest, abyśmy angażowali dzieci do wspólnej zabawy z całą rodziną?
Dzięki wspólnej zabawie dziecko czuje się dostrzeżone, zauważone, a co za tym idzie, wzmacnia się jego poczucie wartości. Poprzez zabawę może wyrazić i poznać siebie – czy lubi tańczyć, śpiewać, biegać, rysować czy opiekować się innymi itp. Jest to też świetna przestrzeń do budowania więzi rodzinnych poprzez tworzenie wspólnych doświadczeń i wspomnień. Dziecko w zabawie ma szansę na bycie autentycznym, jest to dla niego ważna przestrzeń regulacji emocji – może je regulować zarówno w ruchu, jak i w zabawach z rodzicami, np. w lekarza, gdzie odgrywają scenki i pokazują tym samym, co najbardziej je w danym momencie emocjonuje. We wspólnej zabawie z dzieckiem możemy przy okazji porozmawiać na wiele nurtujących dziecko tematów, poznać jego wewnętrzny świat. W końcu zabawa może mieć również aspekt edukacyjny.
Jak istotne w tym kontekście mogą być np. gry planszowe?
Idea gier planszowych jest również świetnym rozwiązaniem na wspólne spędzanie czasu. Gry tak naprawdę mogą towarzyszyć nam przez całe życie. Za ich sprawą możemy poruszać wiele obszarów – uczyć dziecko logicznego myślenia, wyobraźni przestrzennej, kreatywności, przedsiębiorczości, szukania rozwiązań, wyobraźni, a nawet liczenia czy asertywności. Gdy gramy w gry całą rodziną, tworzymy niepowtarzalny klimat i budujemy więź. Daje nam to poczucie bezpieczeństwa i wzajemnej akceptacji. Gry motywują do wzajemnej rywalizacji, ale też wspólnego działania. Ćwiczą również koncentrację uwagi, cierpliwość, uważność. Dzięki graniu dzieci nabywają też odporności psychicznej, radząc sobie z porażką.
Jakie gry, zabawy wybierać, aby rozwijały one nasze dzieci?
Podczas wyboru powinniśmy pamiętać o tym, by gra była przede wszystkim atrakcyjna zarówno dla naszego dziecka, jak i dla nas rodziców. W tym celu możemy kierować się np. opiniami, opisami, które będą odzwierciedlały, czego możemy się spodziewać w danej grze. Oczywiście aspekt edukacyjny jest tutaj bardzo ważny, jednak, jeśli gra nas nie zainteresuje, nie będziemy po nią tak często sięgać. Gdy dziecko jest młodsze, warto stawiać na gry kooperacyjne lub zgodne z jego zainteresowaniami. W późniejszym wieku możemy wybierać np. gry wymagające użycia wyobraźni, logicznego myślenia, liczenia. Na rynku obecnie istnieje wiele bardzo ciekawych gier, które zarówno bawią, jak i uczą.