Mgr Izabela Dembińska
Położna, autorka książek okołoporodowych, aktywnie edukująca w social mediach, obecnie pracuje w Przychodni Słuchając Ciała Warszawa oraz Vitalnova Łomianki
W ogromnej mierze na stan naszej skóry wpływa działanie wielopoziomowe, zaczynając od genetyki, przez żywienie, ruch, nawodnienie, po pielęgnację skóry czy suplementację. Im szybciej wdrożymy pielęgnację, tym lepiej. Dlaczego skóra w ciąży i po wymaga specjalnej pielęgnacji?
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, pełen zmian w ciele, które wpływają na wiele aspektów organizmu, w tym na skórę. Główna zmiana to gospodarka hormonalna i przyrost masy ciała. Pod ich wpływem dochodzi do rozciągnięcia skóry, rozstępów oraz zmian barwnikowych. Zmiany dotyczą również znamion naczyniowych, a także włosów i paznokci. Co ciekawe, u niektórych kobiet zmiany hormonalne okresu ciąży działają korzystnie dla skóry. Dość częstym objawem, z jakim spotykają się kobiety, jest suchość i swędzenie skóry, szczególnie w okolicach brzucha, gdzie skóra podlega największemu rozciągnięciu, a tym samym mają prawo pojawić się rozstępy, na które nie zawsze mamy wpływ. Kluczowa w tym czasie jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Często dochodzi również do zwiększonej pigmentacji skóry. Kobiety w ciąży obserwują pojawienie się na brzuchu ciemnej podłużnej linii w środkowej części brzucha, tzw. linea negra (zmiana barwnikowa, której nie należy mylić z rozejściem mięśni brzucha). Zmiana pigmentacji skóry dotyczy zarówno twarzy, brodawek piersiowych, jak i okolic sromu. Dochodzi także do powiększenia piersi, rozstępów w tej okolicy, u niektórych kobiet już w ciąży, a u innych w okresie laktacji, co wpływa na jakość i wrażliwość skóry – możliwe jest podrażanie i suchość brodawek piersiowych. Inne najczęstsze problemy skórne w ciąży to trądzik czy świąd często towarzyszący suchości skóry.
Uwaga! Utrzymujący się silny świąd niezależnie od miejsca warto zgłosić specjaliście prowadzącemu ciążę ze względu na ryzyko wystąpienia cholestazy ciążowej i ewentualnej konieczności wykonania badań laboratoryjnych.
Kiedy warto zacząć myśleć o pielęgnacji skóry – już planując ciążę czy dopiero w trakcie?
Prawda jest taka, że w ogromnej mierze na stan naszej skóry wpływa działanie wielopoziomowe, zaczynając od genetyki, przez żywienie, ruch, nawodnienie, po pielęgnację skóry czy suplementację. Im szybciej wdrożymy pielęgnację, tym lepiej.
Na co zwracać uwagę przy wyborze kosmetyków w okresie okołoporodowym?
Na pewno unikamy produktów zawierających silne substancje zapachowe, barwniki i potencjalne alergeny – ma to szczególne znaczenie w okresie połogu i laktacji, kiedy nowo narodzone dziecko styka się z ciałem matki podczas karmienia i opieki. Warto wybierać produkty o lekkich, szybko wchłaniających się formułach, zwłaszcza latem. W tym szczególnym czasie ciąży, połogu i laktacji unikamy przede wszystkim retinoidów, które mają działanie teratogenne, filtrów przenikających w kolorowych kosmetykach, poliakrylamidu, pochodnych formaldehydu i formaliny, parabenów, fenoksyetanolu, salicylanów. Należy być uważnym na stosowanie kwasów pielęgnacyjnych ze względu na zmiany hormonalne.
Jakie składniki powinny zawierać kosmetyki do pielęgnacji skóry podczas ciąży? Jaką rolę odgrywają kosmetyki zawierające w swoim składzie wąkrotkę azjatycką (centella asiatica), w skrócie CICA?
Warto, aby kosmetyki, które wybieramy w ciąży, miały działanie regenerujące, nawilżające, natłuszczające, kojące, wzmacniające naczynia krwionośne i tkankę łączną. Dobre składniki to alantonina, pantenol, witamina E, C, ekstrakt z aloesu, śluz ślimaka czy właśnie wąkrotka azjatycka, nazywana także Gotu Kola czy CICA (centella asiatica). W pielęgnacji kosmetycznej ciała nie jest przeciwwskazana w ciąży. Centella asiatica ma właściwości regenerujące, przeciwzapalne i gojące. Kosmetyki z CICA przyspieszają gojenie się rozstępów, zmniejszają widoczność blizn i łagodzą podrażnienia.