Czy istnieje alternatywa dla grupowych ubezpieczeń szkolnych, które najczęściej nie są dopasowane indywidualnie do potrzeb dziecka? Okazuje się, że tak. Co więcej – mogą one mieć dużo wyższe sumy ubezpieczenia i obejmować nawet wypadki podczas uprawiania sportów wysokiego ryzyka.
Dorota M. Fal
Doradca zarządu PIU do spraw ubezpieczeń zdrowotnych
Dlaczego warto ubezpieczyć dziecko od następstw nieszczęśliwych wypadków w szkole i na zajęciach pozalekcyjnych?
Dzieciom wypadki zdarzają się częściej, ze względu na ich aktywność ruchową, mniejszą odpowiedzialność oraz niższą zdolność do przewidywania wypadków. Dlatego też ubezpieczanie dzieci, jest bardzo dobrą praktyką. Ubezpieczenia NNW dla dzieci są skrojone na miarę ich potrzeb i dotyczą zarówno tych najmłodszych w żłobkach, uczniów w szkołach podstawowych, liceum, jak i studentów. Jest to zatem bardzo szeroka grupa. Oczywiście można ubezpieczyć dziecko już w pierwszych chwilach życia.
Ubezpieczenia dla dzieci, to nie tylko NNW. Co roku firmy ubezpieczeniowe tworzą pakiety na podstawie własnych obserwacji, opinii klientów, brokerów, pośredników, dostosowując odpowiednie rozszerzenia. Dodatkowo warto podkreślić, że składki na ubezpieczenia od poprzedniego roku nie urosły i są na takim samym poziomie cenowym.
Jakie są statystyki wypadków dzieci w szkole względem wypadków, które mają miejsce w domu? Gdzie najczęściej dochodzi do wypadków?
Ubezpieczenie dziecka działa 24 godziny na dobę, 365 dni w roku i na całym świecie. Nawet jeśli jest to ubezpieczenie szkolne, to dotyczy ono także wypadków, które mają miejsce w domu. To te wypadki zdarzają się najczęściej. Ważne w tym kontekście są również wszelkie ubezpieczenia zdrowotne, w tym te obejmujące np. leczenie stomatologiczne.
Jakie korzyści daje nam wykupienie wyższego ubezpieczenia dla dziecka, w skład którego wchodzi opieka stomatologiczna lub ubezpieczenia sportów wyczynowych, np. jeździectwo, sztuki walki?
Ubezpieczenie trzeba indywidualnie dopasować do aktywności swojego dziecka. Jeśli bierze ono udział w zajęciach sportowych, lubi jazdę na rolkach, hulajnodze, rowerze itp. to zwiększa się ryzyko wypadku. Ubezpieczenie w tej kwestii jest kluczowe. Wprawdzie same pieniądze ewentualnego złamania nie leczą, ale już prywatni specjaliści tak. Publiczna opieka zdrowotna w Polsce boryka się z wieloma problemami, do których należą kolejki do badań, specjalistów czy rehabilitacji. Dzięki wypłacie z ubezpieczenia NNW możemy zapewnić dziecku dostęp do specjalisty bez kolejki, dodatkową opiekę, lepszy gips, ortezę itp. Możemy też pozwolić sobie na opłacenie korepetycji dziecku, które przez nieszczęśliwy wypadek ma zaległości w szkole. Dzięki wypłacie możemy też wykupić mu skuteczną rehabilitację.
Jakie są zalety samodzielnego wyboru ubezpieczenia dla dziecka w porównaniu do ubezpieczenia proponowanego przez placówkę szkolną? Czy ubezpieczenia zakupione samodzielnie oraz w szkole można ze sobą łączyć?
Ubezpieczenia szkolne prawie zawsze sprzedawane są grupowo. Oznacza to uśrednione składki i zakresy, a musimy pamiętać, że im wyższa suma ubezpieczenia, tym wyższe wypłaty przy odszkodowaniu. Obecnie widzimy wzrost świadomości rodziców, zauważamy coraz większą tendencję do wykupowania ubezpieczeń indywidualnych dla dzieci. Mają one wyższe sumy ubezpieczenia i obejmują szerszy zakres, zgodny z potrzebami dziecka. Ubezpieczenia szkolne grupowe i indywidualne można ze sobą łączyć, a wypłaty się sumują – z tego samego wypadku, z każdego ubezpieczenia będzie należała się nam wypłata. Dokupienie ubezpieczenia jest bardzo proste – można to zrobić u agenta bądź przez internet w każdym momencie, nie tylko na początku roku szkolnego, ale zawsze, gdy poczujemy, że nasze dziecko jest niedoubezpieczone.
Jak można zabezpieczyć dziecko w przypadku losowego wypadku lub tragedii, np. śmierć rodzica?
Większość ubezpieczeń chroni dziecko przed taką ewentualnością. Aby się upewnić, należy sprawdzić zakres polisy. W tym celu warto ją mieć – po wykupieniu ubezpieczenia zawsze powinniśmy otrzymać polisę w formie papierowej lub elektronicznej.
Czy ubezpieczenia obejmują wypadki na zajęciach pozalekcyjnych obarczonych dużym ryzykiem?
Ubezpieczenie aktywności fizycznej na zajęciach pozalekcyjnych jest standardem, jednak istnieją również sporty wysokiego ryzyka, jak np. sporty walki, czy jeździectwo, których zakres ubezpieczenia nie zawsze obejmuje. Warto sprawdzić, czy mamy takie rozszerzenie, jeśli nie – należy je dokupić. Ważne jest również to, że polisa może obejmować tzw. assistance, który zapewni wiele potrzebnych świadczeń, jak np. transport medyczny, powrót z wakacji itp. Warto także pomyśleć o rozszerzeniach pokrywających np. pobyt w szpitalu.