Skip to main content
Home » Back to school » Śniadanie ucznia
Back to school

Śniadanie ucznia

Śniadanie ucznia
Śniadanie ucznia
Katarzyna Pieczyńska

Katarzyna Pieczyńska

Dietetyk Fundacji Szkoła Na Widelcu

Co zapakować do szkolnej śniadaniówki?

Jak mantra powtarzane są slogany na temat tego jak ważny jest posiłek w szkole, o tym, że śniadanie daje moc, że to paliwo dla mózgu. Niestety oglądając szkolne lunchboxy bardzo często mamy wrażenie, że to raczej hasła „cukier krzepi” i „nie żałuj dziecku cukru” są nadal na fali. Przed pierwszym dzwonkiem warto się zatrzymać i naprawdę zastanowić nad tym co i dlaczego będziemy pakowali dziecku do szkoły.

Jak powinna wyglądać śniadaniówka?

Po 3-4 godzinach spędzonych w szkole przychodzi czas na dolewkę „paliwa”. Zasoby energii niezbędne do utrzymania odpowiedniego poziomu skupienia, prawidłowego chłonięcia nowych informacji i dobrego humoru uzupełnić powinno odpowiednio zbilansowane drugie śniadanie.

W skład drugiego śniadania wchodzić powinny:

  • Różnokolorowe warzywa – sprawdzą się np. marchewki, rzodkiewki, papryka, pomidorki koktajlowe, kalarepka, ogórki, również w formie kiszonej (są one źródłem witamin i składników mineralnych, poza tym powinny być podstawą naszej diety).
  • Pełnoziarniste pieczywo, płatki zbożowe, kasza, makaron lub dania z pełnoziarnistej mąki np. naleśniki lub placuszki (są one źródłem nie tylko węglowodanów, czyli energii, ale również błonnika, witamin z grupy B, żelaza, cynku, fosforu czy magnezu).
  • Ulubione owoce – w całości sprawdzą się: jabłko, brzoskwinia, nektarynka, gruszka, śliwki, mandarynki, banan, borówki, truskawki, morele, pokrojone i zapakowane: mango, ananas, melon, arbuz. Od czasu do czasu może być to owocowy lub owocowo-warzywny koktajl (w zdrowy sposób osłodzą naszym pociechom dzień).
  • Jajko, nasiona roślin strączkowych, np. cieciorka lub soczewica, pasta z nasion strączkowych np. hummus czy orzechów, twarożek, ser, maślanka, kefir lub jogurt naturalny, rzadziej mięso (są one źródłami białka, podstawowego budulca organizmu).
  • Dodatek tłuszczu – orzechy, nasiona, pestki lub odrobina oleju lub oliwy (odpowiadają za prawidłowy rozwój układu nerwowego, wzmacniają odporność i ułatwiają wchłanianie witamin A, D, E i K).
  • Napój – woda (można do niej dodać plasterki cytryny, pomarańczy, limonki, listki świeżej mięty, melisy) lub napar lub herbata.

Przykładowe zestawy:

  1. placuszki z jagodami / brzoskwinia / słupki kolorowych papryk / mała garstka nasion słonecznika / woda z cytryną i miętą;
  2. kanapka z pieczywa razowego z hummusem i suszonymi pomidorami / kilka pomidorków koktajlowych / gruszka / herbata owocowa;
  3. domowe pełnoziarniste tortille z mozzarellą i warzywami / słupki marchewki / cząstka gorzkiej czekolady / mała kiść winogron / woda z plasterkiem pomarańczy.

Aby zachęcić dzieci do jedzenia drugiego śniadania:

  • Działajmy RAZEM – zaprośmy dziecko do planowania i przygotowywania śniadaniówki. Starajmy się dawać im kontrolowany wybór – np. „chcesz dziś do szkoły dostać banana czy jabłko?”
  • Zapakujmy fajnie – powinno być wygodnie, tak żeby dziecko z łatwością mogło przewieźć i zjeść posiłek. Estetyka zapakowania posiłku jest również ważna: fajny lunchbox i butelka na wodę, ładnie pokrojone warzywa, liścik z zabawnym hasłem lub inne dodatki zachęcą do sięgnięcia po II śniadanie.
  • Przykład górą – niech cała rodzina zabiera II śniadanie na wynos, zarówno starsze rodzeństwo jak i rodzice.

Mamy nadzieję, że te wskazówki przyczynią się do tego, że drugie śniadanie Twojego dziecka będzie dawać mu prawdziwą moc. Posiłek w szkole jest ważny dla zdrowia, możliwości intelektualnych i kształtowania nawyków żywieniowych dziecka i nastolatka, jak również nas, dorosłych – dbajmy, o to.


Fundacja Szkoła na Widelcu działa na rzecz poprawy jakości żywienia dzieci i młodzieży w Polsce. Uczy, jak jeść zdrowo, ale również smacznie. Tworzy i realizuje programy edukacyjno-kulinarne dla dzieci, rodziców, nauczycieli i pracowników stołówek bazujące na połączeniu zajęć teoretycznych i praktycznych. W roku 2017 Fundacja uruchomiła bezpłatny Ogólnopolski Program Edukacji Żywieniowo-kulinarnej „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu” w którym udział wzięło już ponad 275 000 dzieci z klas I-III szkół podstawowych w całej Polsce.

Zapraszamy szkoły do rekrutacji do III edycji programu na stronie www.dobrzejemy.szkolanawidelcu.pl.
Next article