Justyna Przełączkowska
Inż. zootechnik, zoofizjoterapeuta
Pielęgnacja sierści jest ważnym aspektem opieki nad psem na wszystkich etapach jego życia zarówno ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych. Jak dbać o sierść psa dojrzałego, by była zdrowa i błyszcząca?
W przypadku psa dojrzałego, opiekun wykonując zabiegi pielęgnacyjne powinien wykazać się większą delikatnością i cierpliwością pamiętając, że zwierzę może odczuwać dyskomfort z powodu zesztywnienia stawów, kręgosłupa, czy ogólnego spadku sprawności. Wybierając akcesoria i preparaty wykorzystywane do zabiegów, należy wziąć pod uwagę zwiększoną wrażliwość psa dojrzałego.
Problemy z sierścią i skórą psa dojrzałego
W wyniku zachodzących wraz z wiekiem zmian hormonalnych skóra czworonogów traci dawną elastyczność, staje się cieńsza i bardziej podatna na uszkodzenia i infekcje. W niektórych przypadkach dochodzi do jej przesuszenia lub przetłuszczenia. Innym typowym problemem są narośle, guzki czy brodawki. Sierść łatwiej się kołtuni, rzednie i matowieje. Regularne czesanie i szczotkowanie psa nie tylko poprawia wygląd okrywy włosowej, jest też okazją do sprawdzenia stanu skóry zwierzęcia. W razie zauważenia jakichkolwiek niepokojących zmian, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Okazyjna kąpiel może pomóc w wyeliminowaniu problemu nieprzyjemnego zapachu skóry i sierści starszych zwierząt. W przypadku psów długowłosych zaleca się też strzyżenie. Długa, gęsta sierść gromadzi więcej kurzu i innych zanieczyszczeń będących pożywką dla grzybów i bakterii, przyczyniających się do powstawania infekcji skórnych, a u starszych zwierząt obserwuje się podwyższoną skłonność do tego rodzaju dolegliwości. Psy szorstkowłose, takie jak sznaucery czy teriery warto regularnie trymować – z pomocą noża trymerskiego usuwać martwe włosy. Zabieg trymowania poprawia jakość sierści, poprawia jej kolorystykę i eliminuje problem matowych włosów.
Odpowiednia pielęgnacja sierści psa dojrzałego
W przypadku psów krótkowłosych sierść jest łatwiejsza w pielęgnacji. Szczególną uwagę należy zwrócić na okolice łap, podbrzusza, pachwin – wraz z wiekiem zwierzęciu coraz trudniej jest samemu dotrzeć do tych newralgicznych miejsc, a w razie zaniedbań pielęgnacyjnych właśnie tam sierść plącze się najbardziej. Przycięcie włosów wokół genitaliów pomaga także w utrzymaniu czystości i higieny. Strzyżenie można wykonać samodzielnie lub oddać psa w ręce zaufanego groomera, który zadba nie tylko o odpowiednią długość sierści, ale także o estetykę uczesania naszego podopiecznego. Pielęgnację sierści warto połączyć z kontrolą uzębienia psa oraz stanu jego jamy ustnej, sprawdzeniem czystości uszu oraz długości pazurów. Te ostatnie mogą wymagać częstszego przycinana, gdyż związany z wiekiem spadek aktywności psa sprawia, że jego pazury ścierają się podczas spacerów znacznie wolniej niż u szczeniąt i młodych psów.
Rola żywienia w pielęgnacji sierści
Troska o dobrą kondycję skóry i okrywy włosowej psa wymaga też właściwego sposobu żywienia. Dieta psa dojrzałego powinna cechować się optymalną zawartością niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 6 i omega 3. Substancje te warunkują odnowę komórek skóry i wzrost włosa, nadają połysk sierści i wykazują działanie przeciwzapalne. Na wzmocnienie naturalnej bariery ochronnej skóry wpływają też przeciwutleniacze, witamina C i E, luteina oraz tauryna. Duże znaczenie ma zawartość witaminy A, która odgrywa kluczową rolę w procesie regeneracji skóry, regulując poziom wydzieliny łojowej i zapobiegając powstawaniu łupieżu. Korzystny wpływ na stan sierści ma też biotyna, czyli witamina H, oraz cynk.